Eaton 9PX2200IRTN. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 2.2 kVA, Output power: 2200 W. AC outlet types: C13 coupler, C19 coupler, Power plug: C20 coupler, AC outlets quantity: 10 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Typical backup time at half load: 10 min. Form factor: Rackmount/Tower, Product colour: Black, Rack capacity: 2U. Width: 440 mm, Depth: 605 mm, Height: 86.5 mm
Specification
Product
Product id 541754
Brand Eaton (v/h MGE)
Partnr 9PX2200IRTN
EAN/UPC code 7431720814388
Warranty (months) 24 months
Power
Input frequency 40/70 Hz
Technical details
Sustainability certificates ENERGY STAR
Features
UPS topology Double-conversion (Online)
Output power capacity 2.2 VA
Output power 2200 W
Waveform Pure sine
Input operation voltage (min) 176 V
Input operation voltage (max) 276 V
Output operation voltage (min) 200 V
Output operation voltage (max) 240 V
Output frequency 50/60 Hz
Number of input phases 1
Efficiency 93.5 procent
Power factor 1
Noise level 40 dB
Ports & interfaces
AC outlet types C13 coupler, C19 coupler
Power plug C20 coupler
AC outlets quantity 10 AC-uitgang(en)
USB port Y
USB 2.0 ports quantity 1
RS-232 ports 1
Battery
Battery technology Sealed Lead Acid (VRLA)
Typical backup time at half load 10 min
Hot-swap battery Y
Automatic battery test Y
Design
Form factor Rackmount/Tower
Product colour Black
Rack capacity 2U
LED indicators Y
Display LCD
Safety IEC/EN 62040-1, UL 1778, CSA 22.2
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Packaging data
Rack mount kit Y
Management card included Y
Bundled software Intelligent Power Software suite
Weight & dimensions
Width 440 mm
Depth 605 mm
Height 86.5 mm
Weight 25000 g
Other features
Nominal input voltage 230 V
Nominal output voltage 230 V