Eaton 9PXEBM72RT1U-L. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 2.2 kVA, Output power: 2200 W. AC outlet types: C13 coupler, C19 coupler, Power plug: C20 coupler, AC outlets quantity: 10 AC outlet(s). Battery technology: Lithium-Ion (Li-Ion), Battery voltage: 72 V. Form factor: Rackmount/Tower, Product colour: Black, Silver, Rack capacity: 1U. Width: 438 mm, Depth: 603 mm, Height: 42 mm
Specification
Product
Product id 789364
Brand Eaton (v/h MGE)
Partnr 9PXEBM72RT1U-L
EAN/UPC code 743172105622
Warranty (months) 5 Years
Power
Input frequency 40/70 Hz
Technical details
Sustainability certificates CE, ENERGY STAR
Features
UPS topology Double-conversion (Online)
Output power capacity 2.2 VA
Output power 2200 W
Waveform Pure sine
Input operation voltage (min) 176 V
Input operation voltage (max) 276 V
Output operation voltage (min) 200 V
Output operation voltage (max) 240 V
Output frequency 50/60 Hz
Number of input phases 1
Efficiency 93.5 procent
Noise level 40 dB
Ports & interfaces
AC outlet types C13 coupler, C19 coupler
Power plug C20 coupler
AC outlets quantity 10 AC-uitgang(en)
USB port Y
USB 2.0 ports quantity 1
RS-232 ports 1
Battery
Battery technology Lithium-Ion (Li-Ion)
Battery voltage 72 V
Design
Form factor Rackmount/Tower
Product colour Black, Silver
Rack capacity 1U
LED indicators Y
Display type LCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Packaging data
Rack mount kit Y
Weight & dimensions
Width 438 mm
Depth 603 mm
Height 42 mm