85PUS9000/12
Philips
Limited stock
The only TV with integrated lights on the back
Defined picture sharpness and vibrancy with 4K QLED
Seeing is believing with the Philips P5 picture engine
Cinematic viewing experiences with Dolby
DTS:X for 3D immersive sound experiences
Take your gaming to the next level
From joystick junkies to the most devout of gamers, this is all about super-responsive gameplay and graphics without skipping a beat. With VRR 144 Hz, HDMI 2.1, ultra-low lag and Freesync premium, everything is ready for smoother gameplay. And with Ambilight gaming mode, it's time to immerse yourself even deeper into the action.
Titan OS. Find it easily.
Connect with ease to your smart home network
Every size to fit your needs
Size matters. And in this case, it's how your television blends beautifully into your room. Whether you go for a snug-fit small screen or scale up to fit your home cinema space, you can make your choice according to your needs. From 43" up to an incredible 75" this is clearly The One to watch.
Add clarity to each word with Vocal Boost
European design thinking
Specification
Product
Product id 986213
Brand Philips
Partnr 85PUS9000/12
EAN/UPC code 8718863048511
Display
Display diagonal 85 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology OLED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Supported graphics resolutions 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160
Native refresh rate 120 Hz
TV tuner
Tuner type Digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
Smart TV
Smart TV Y
Internet TV Y
Operating system installed Titan OS
Apple AirPlay 2 support Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Smart modes Dolby Vision, Game, Movie, Personal
Video apps Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, Google TV, HBO, Netflix, YouTube
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 50 W
Audio output channels 2.1 kanalen
Built-in subwoofer Y
Subwoofer RMS power 30 W
Audio decoders DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital
Equalizer Y
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Y
Network
Wi-Fi Y
Ethernet LAN Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Y
Bluetooth version 5.2
Design
Product colour Black
VESA mounting Y
Panel mounting interface 600 x 400 mm
Signal strength indication Y
Stand type Legs stand
Stand colour Black
Frame Y
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Game mode Y
Teletext function Y
Teletext 1000 pagina's
Teletext standards Hyper-text
Video formats supported AV1, AVC, AVI, H.264, H.265, HEVC, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP9
Audio formats supported AAC, FLAC, MP3, WAV
Image formats supported BMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG
Subtitle formats supported ASS, SMI, SRT, SSA, SUB, TXT
Ambient light sensor Y
Picture processing technology Philips P5 Perfect Picture Engine
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
Calman Ready Y
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 4
HDMI version 2.1
Audio Return Channel (ARC) Y
HDCP Y
HDCP version 2.3
USB 2.0 ports quantity 2
Compatible memory cards MicroSD (TransFlash)
Management features
Control type Remote
Voice control Y
Voice guide Y
Picture mute (for radio) Y
ECO mode Y
On/Off timer Y
Works with Amazon Alexa Y
Power
Energy efficiency class (SDR) E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 129 kWu
Power consumption (standby) 0.3 W
Energy efficiency class (HDR) G
AC input voltage 100-240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 316 kWu
Energy efficiency scale A to G
Brand-specific features
Sustainability
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code 2323672
Weight & dimensions
Width (with stand) 1894 mm
Depth (with stand) 380 mm
Height (with stand) 1136 mm
Weight (with stand) 56000 g
Width (without stand) 1894 mm
Depth (without stand) 96.2 mm
Height (without stand) 1097 mm
Weight (without stand) 54000 g
Packaging data
Desktop stand Y
Cables included AC, USB
Handheld remote control Y
Remote control type Pass-through
Quick start guide Y
Package width 2080 mm
Package depth 245 mm
Package height 1250 mm