Samsung LH55BEFHLGUXEN. Display diagonal: 139.7 cm (55")
Specification
Product
Product id 995455
Brand Samsung
Partnr LH55BEFHLGUXEN
EAN/UPC code 8806097474180
Display
Display diagonal 55 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology LED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Supported video modes 2160p
Supported graphics resolutions 3840 x 2160
Motion interpolation technology Motion Xcelerator
Display diagonal (metric) 107.9 cm
Touchscreen N
TV tuner
Tuner type Analog
Digital signal format system DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 HD
Smart TV
Operating system installed Tizen
Sound mirroring Y
Smart modes Filmmaker
Audio
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 kanalen
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Y
Network
Wi-Fi Y
Ethernet LAN Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Y
Bluetooth version 5.3
Web browser Y
Design
Product colour Black
Bezel type 3 Bezel-less
Stand type Legs stand
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)
Teletext function Y
Eco sensor Y
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 3
Audio Return Channel (ARC) Y
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 2.0 ports quantity 1
RF ports quantity 3
Common interface (CI) Y
Common interface Plus (CI+) Y
Common interface Plus (CI+) version 1.4
Management features
Electronic Programme Guide (EPG) Y
On Screen Display (OSD) Y
Number of OSD languages 29
Power
Energy efficiency class (SDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 79 kWu
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (HDR) G
AC input voltage 220 - 240 V
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 118 kWu
Energy efficiency scale A to G
Brand-specific features
Samsung technologies (AV/TV) Contrast Enhancer, Media Home, Motion Xcelerator
Weight & dimensions
Width (with stand) 1224.6 mm
Depth (with stand) 76.6 mm
Height (with stand) 707.8 mm
Weight (with stand) 9600 g
Packaging data
Package width 1354 mm
Package depth 127 mm
Package height 810 mm