Samsung QE55S83HAEXXN. Display diagonal: 139.7 cm (55"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: OLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-T2, DVB-S2, DVB-C2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specification
Product
Product id 1019140
Brand Samsung
Partnr QE55S83HAEXXN
EAN/UPC code 8806097979609
Display
Display diagonal 55 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology OLED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Native refresh rate 120 Hz
TV tuner
Tuner type Analog & Digital
Analog signal format system PAL, SECAM
Operating system installed Tizen
Timeshift Y
Apple AirPlay 2 support Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 kanalen
Ethernet LAN Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 6E (802.11ax)
Bluetooth Y
Web browser Y
VESA mounting Y
Panel mounting interface 300 x 200 mm
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
Teletext function Y
Video compression formats H.265, HEVC
4K Ultra HD upscaling Y
SmartThings app support Y
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 4
PC in (D-Sub) N
HDMI version 2.1
USB 2.0 ports quantity 2
Management features
Control type Remote
Voice control Y
Sleep timer Y
On/Off timer Y
Works with Amazon Alexa Y
Works with the Google Assistant Y
Works with Samsung Bixby Y
Power
Energy efficiency class (SDR) F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 75 kWu
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 122 kWu
Energy efficiency scale A to G
Certificates
Digital Living Network Alliance (DLNA) specification DMP, DMR
Brand-specific features
Samsung technologies (AV/TV) SmartThings
Weight & dimensions
Width (with stand) 1225 mm
Depth (with stand) 235 mm
Height (with stand) 764 mm
Weight (with stand) 13400 g
Width (without stand) 1225 mm
Depth (without stand) 33 mm
Height (without stand) 705 mm
Weight (without stand) 13000 g
Packaging data
Package width 1383 mm
Package depth 147 mm
Package height 832 mm