Samsung QE55S95HFTXXN. Display diagonal: 139.7 cm (55"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: OLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: Motion Xcelerator, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-T2, DVB-S2, DVB-C2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specification
Product
Product id 1019142
Brand Samsung
Partnr QE55S95HFTXXN
EAN/UPC code 8806099136109
Display
Display diagonal 55 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology OLED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Motion interpolation technology Motion Xcelerator
Native refresh rate 100 Hz
Display diagonal (metric) 138 cm
Number of tuners 2 tuner(s)
Operating system installed Tizen
Screen mirroring Y
Sound mirroring Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Smart modes Filmmaker
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version 2.0.4
Video apps Samsung TV Plus
Far-field voice interaction Y
Audio
RMS rated power 70 W
Audio output channels 4.2.2 kanalen
Audio decoders Dolby Atmos
Sound modes Adaptive Sound Pro
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Y
Audio pre-selection descriptor Y
Ethernet LAN Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 6E (802.11ax)
Bluetooth Y
Bluetooth version 5.3
Web browser Y
VESA mounting Y
Panel mounting interface 400 x 300 mm
Bezel type 4 Bezel-less
Stand type Center stand
Stand colour Black
Slim fit wall mount support Y
Mini wall mount support Y
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
High Dynamic Range (HDR) technology OLED HDR Pro, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)
Eco sensor Y
Video upscaling Y
AI Upscale Y
TV key support Y
AMD FreeSync Y
AMD FreeSync type FreeSync Premium Pro
Picture processor NQ4 AI Gen3
Multi View Y
Tap view Y
HDMI version 2.1
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity 3
Digital audio optical out 1
RF ports quantity 1
Common interface (CI) Y
Common interface Plus (CI+) Y
Common interface Plus (CI+) version 1.4
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
Management features
Voice guide Y
Electronic Programme Guide (EPG) Y
On Screen Display (OSD) Y
Number of OSD languages 27
Auto power off Y
Works with Amazon Alexa Y
Works with the Google Assistant Y
Works with Samsung Bixby Y
Universal Browse & Play Y
Power
Energy efficiency class (SDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 84 kWu
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (HDR) G
AC input voltage 220-240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy saving mode Y
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 256 kWu
Weight & dimensions
Width (with stand) 1224.6 mm
Depth (with stand) 267.9 mm
Height (with stand) 771.4 mm
Weight (with stand) 23900 g
Width (without stand) 1224.6 mm
Depth (without stand) 11 mm
Height (without stand) 706.3 mm
Weight (without stand) 13800 g
Packaging data
Cables included AC
Package width 1432 mm
Package depth 165 mm
Package height 818 mm