Samsung U8000F UE43U8072FUXXH. Display diagonal: 109.2 cm (43"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: Motion Xcelerator, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S2, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specification
Product
Product id 1011720
Brand Samsung
Partnr UE43U8072FUXXH
EAN/UPC code 8806097067665
Display
Display diagonal 43 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology LED
LED backlight Y
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Motion interpolation technology Motion Xcelerator
Native refresh rate 50 Hz
Dynamic contrast ratio marketing name Mega Contrast
Display diagonal (metric) 108 cm
TV tuner
Tuner type Analog & Digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Auto channel search Y
Smart TV
Smart TV Y
Internet TV Y
Operating system installed Tizen
Sound mirroring Y
Apple AirPlay 2 support Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Smart modes Filmmaker
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version 2.0.4
Video apps Samsung TV Plus
Audio
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 kanalen
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Y
Audio pre-selection descriptor Y
Adaptive sound Y
Network
Wi-Fi Y
Ethernet LAN Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Y
Bluetooth Low Energy (BLE) Y
Bluetooth version 5.3
Web browser Y
Design
Product colour Black
VESA mounting Y
Panel mounting interface 200 x 200 mm
Housing material Metal
Bezel type 3 Bezel-less
Stand type Legs stand
Frameless design Y
Stand colour Black
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
Game mode Y
Picture processing technology Crystal Processor 4K, Samsung Mega Contrast
Eco sensor Y
AI Upscale Y
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), Gaming Hub, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
TV key support Y
Backlight dimming technology UHD Dimming
ConnectShare (USB) Y
SmartThings app support Y
Tap view Y
TV sound to mobile device Y
ConnectShare (HDD) Y
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 3
PC in (D-Sub) N
Audio Return Channel (ARC) Y
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 2.0 ports quantity 1
RF ports quantity 3
Common interface (CI) Y
Common interface Plus (CI+) Y
Common interface Plus (CI+) version 1.4
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
Management features
Voice control Y
Voice guide Y
Electronic Programme Guide (EPG) Y
On Screen Display (OSD) Y
Number of OSD languages 28
ECO mode Y
Auto power off Y
Works with Amazon Alexa Y
Works with the Google Assistant Y
Works with Samsung Bixby Y
Universal Browse & Play Y
Power
Energy efficiency class (SDR) G
Power consumption (typical) 52 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 52 kWu
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (HDR) G
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy saving mode Y
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 102 kWu
Energy efficiency scale A to G
Power consumption (max) 110 W
Brand-specific features
Weight & dimensions
Width (with stand) 957.8 mm
Depth (with stand) 157 mm
Height (with stand) 609 mm
Weight (with stand) 6600 g
Width (without stand) 957.8 mm
Depth (without stand) 76.3 mm
Height (without stand) 558.8 mm
Weight (without stand) 6400 g
Stand width 613 mm
Stand depth 157 mm
Packaging data
Desktop stand Y
Cables included AC
Handheld remote control Y
Remote control type TM1240A
Package width 1065 mm
Package depth 118 mm
Package height 635 mm