Samsung Crystal UE50U8072FUXXH 50'' (2025)
Samsung
Not in stock
Samsung U8000F UE50U8072FUXXH. Display diagonal: 127 cm (50"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: Motion Xcelerator, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S2, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specification
Product
Product id 1017684
Brand Samsung
Partnr UE50U8072FUXXH
EAN/UPC code 8806097067672
Display
Display diagonal 50 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology LED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Supported video modes 2160p
Supported graphics resolutions 3840 x 2160
Automatic brightness control Y
Motion interpolation technology Motion Xcelerator
Native refresh rate 50 Hz
Display diagonal (metric) 125 cm
TV tuner
Tuner type Analog & Digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Smart TV
Smart TV Y
Internet TV Y
Operating system installed Tizen
Sound mirroring Y
Apple AirPlay 2 support Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version 2.0.4
Audio
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 kanalen
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Y
Audio pre-selection descriptor Y
Object Tracking Sound+ (OTS+) Y
Adaptive sound Y
Network
Wi-Fi Y
Ethernet LAN Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Y
Bluetooth version 5.3
Web browser Y
Design
Product colour Black
VESA mounting Y
Panel mounting interface 200 x 200 mm
Introduction year 2025
Bezel type 3 Bezel-less
Stand type Legs stand
Stand colour Black
Slim fit wall mount support Y
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
High Dynamic Range (HDR) technology Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Picture processing technology Samsung Contrast Enhancer, Samsung Mega Contrast
Eco sensor Y
AI Upscale Y
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
TV key support Y
Backlight dimming technology UHD Dimming
DVD player N
Plug and Play Y
SmartThings app support Y
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 3
PC in (D-Sub) N
Audio Return Channel (ARC) Y
USB 2.0 ports quantity 1
RF ports quantity 1
Common interface (CI) Y
Common interface Plus (CI+) Y
Common interface Plus (CI+) version 1.4
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
Management features
Control type Remote
Voice guide Y
Electronic Programme Guide (EPG) Y
On Screen Display (OSD) Y
Number of OSD languages 27
On Screen Display (OSD) languages Multi
Auto power off Y
Works with Samsung Bixby Y
Power
Annual energy consumption 96 kWu
Energy efficiency class (SDR) G
Power consumption (typical) 69 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 69 kWu
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (HDR) G
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy saving mode Y
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 112 kWu
Energy efficiency scale A to G
Power consumption (max) 120 W
Brand-specific features
Samsung technologies (AV/TV) 4K Upscaling, Q-Symphony, Samsung Knox
Weight & dimensions
Width (with stand) 1110.8 mm
Depth (with stand) 199 mm
Height (with stand) 695.1 mm
Weight (with stand) 8600 g
Width (without stand) 1110.8 mm
Depth (without stand) 76.4 mm
Height (without stand) 643.8 mm
Weight (without stand) 8300 g
Stand width 747 mm
Stand depth 199 mm
Packaging data
Cables included AC
Handheld remote control Y
Remote control type TM2240A
Package width 1228 mm
Package depth 127 mm
Package height 743 mm