Specification
Product
Product id 950219
Brand StarTech.com
Partnr SMDOS2LCLC10M
EAN/UPC code 065030901765
Warranty (months) 24 months
Features
Cable length 10 m
Cable type LC/UPC
Fibre optic type OS2
Connector 1 LC
Connector 2 LC
Connector 1 gender Male connector
Full duplex Y
Connector 2 gender Male connector
Core diameter 9 µm
Connector polish type UPC
Product colour Yellow
Cladding diameter 125 µm
Fiber mode structure Single-mode
Wavelengths supported 1260, 1280, 1300, 1310, 1383, 1490, 1550, 1590, 1600, 1625 nm
Data transfer rate 10 Gbit/s
Jacket material Low smoke zero halogen (LSZH), Polypropylene
Return loss 55 dB
Technical details
Sustainability compliance Y
Sustainability certificates CE
Insertion loss 0.3 dB
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -20 - 60 °C
Storage temperature (T-T) -20 - 60 °C
Packaging data
Quantity per pack 1 stuk(s)
Package width 200 mm
Package depth 220 mm
Package height 9 mm
Package weight 77.5 g
Weight & dimensions
Cable diameter 2 mm
Bending radius 10 mm
Logistics data
Master (outer) case width 380 mm
Master (outer) case length 380 mm
Master (outer) case height 280 mm