PSU GP-P850GM
Gigabyte
Limited stock
FULLY MODULAR DESIGN
80 PLUS GOLD CERTIFIED
HIGH QUALITY JAPANESE CAPACITORS
120MM SMART HYDRAULIC BEARING (HYB) FAN
SINGLE +12V RAIL
Single +12V rail provides the best power output, stability and compatibility for the hardware. It provides the easiest way to install the power cable. And it is the best design for overclocking.
PROTECTION
DIMENSIONS
Compact size to fit any small chassis.
Specification
Product
Product id 704706
Brand Gigabyte
Partnr GP-P850GM
EAN/UPC code 4719331551865
Warranty (months) 5 years
Endurance
Mean time between failures (MTBF) 100000 uur
Power
Total power 850 W
AC input voltage 100 - 240 V
AC input frequency 50 - 60 Hz
Maximum input current (@110V) 12 A
Maximum input current (@220V) 6 A
Power factor 0.9
Power Factor Correction (PFC) type Active
Combined power (+3.3V) 120 W
Combined power (+12V) 846 W
Combined power (+5V) 120 W
Combined power (-12V) 3.6 W
Combined power (+5Vsb) 15 W
Max output current (+3.3V) 20 A
Max output current (+12V) 70.5 A
Max output current (+5V) 20 A
Max output current (-12V) 0.3 A
Max output current (+5Vsb) 3 A
Efficiency 90 procent
Hold time 16 ms
Ports & interfaces
Motherboard power connector 20+4 pin ATX
Motherboard power cable length 610 mm
Number of SATA power connectors 8
SATA power cable length 600, 750, 900 mm
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) 3
PCI Express power connectors (6+2 pin) 4
PCI Express power cable length 750 mm
CPU power connector (4+4 pin) Y
CPU power cable length 600 mm
ATX power connector (20+4 pin) Y
Floppy disk drive cable length 890 mm
Floppy disk drive connector Y
Floppy drive power connector 2
Cabling type Fully-Modular
Performance
Purpose PC
Power supply unit (PSU) form factor ATX
80 PLUS certification 80 PLUS Gold
ATX version 2.31
Design
Product colour Black
Cooling type Active
Fan diameter 120 mm
Number of fans 1 ventilator(en)
Fan location Top
On/off switch Y
Weight & dimensions
Width 150 mm
Depth 140 mm
Height 86 mm