LG 55VSM5J-H. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 139.7 cm (55"), Display technology: LED, Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Display brightness: 500 cd/m², HD type: Full HD. Wi-Fi. Operating hours (hours/days): 24/7. Product colour: Black
Specification
Product
Product id 1005730
Brand LG Electronics
Partnr 55VSM5J-H
EAN/UPC code 8806091382931
Warranty (months) 24 months
Display
Display diagonal 55 inch
LED backlighting type Direct-LED
Display resolution 1920 x 1080 Pixels
Display brightness 500 cd/m²
HD type Full HD
Native aspect ratio 16:9
Response time 8 ms
Contrast ratio (typical) 1100:1
Contrast ratio (dynamic) 500000:1
Viewing angle, horizontal 178 °
Viewing angle, vertical 178 °
Display number of colours 1.07 billion colours
Display diagonal (metric) 139 cm
Colour saturation 72 procent
Native refresh rate 60 Hz
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 2
HDMI version 2.2
DVI port Y
DVI-D ports quantity 1
DisplayPorts quantity 1
USB port Y
USB ports quantity 1
USB version 2.0
Ethernet LAN Y
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Wi-Fi Y
Audio (L/R) in 1
RS-232C Y
Remote (IR) input 1
Design
Design Digital signage flat panel
Product colour Black
Placement supported Indoor
VESA mounting Y
Panel mounting interface 600 x 400 mm
Performance
Purpose Commercial
Operating hours (hours/days) 24/7
Power
Power consumption (typical) 200 W
Input voltage 100-240 V
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (SDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 140 kWu
Weight & dimensions
Display weight 16800 g
Width 1210.51 mm
Depth 86.5 mm
Height 681.22 mm
Packaging data
Package width 1353 mm
Package depth 263 mm
Package height 855 mm