32PFS6900/12
Philips
Limited stock
Keep it compact
Specification
Product
Product id 986220
Brand Philips
Partnr 32PFS6900/12
EAN/UPC code 8718863048153
Display
Display diagonal 32 inch
HD type Full HD
Display resolution 1920 x 1080 Pixels
Display technology LED
Screen shape Flat screen
Supported video modes 576p, 720p
Supported graphics resolutions 640 x 480 (VGA), 1366 x 768, 1920 x 1080 (HD 1080)
Native refresh rate 60 Hz
Display refresh rates supported 50 Hz, 60 Hz
Display diagonal (metric) 80 cm
TV tuner
Tuner type Digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
Smart TV
Smart TV Y
Internet TV N
Operating system installed Titan OS
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Video apps Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, HBO, Netflix, YouTube
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 12 W
Network
Wi-Fi Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 4 (802.11n)
Design
Product colour Black
VESA mounting Y
Panel mounting interface 100 x 100 mm
Signal strength indication Y
Stand type Legs stand
Stand colour Black
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Teletext function Y
Teletext 1000 pagina's
Video formats supported AVI, H.264, H.265, HEVC, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP9
Audio formats supported AAC, FLAC, MP3, WAV
Image formats supported BMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG
Subtitle formats supported ASS, SMI, SRT, SSA, SUB, TXT
Picture processing technology Philips Pixel Plus HD
Noise reduction Y
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 3
PC in (D-Sub) N
Audio Return Channel (ARC) Y
HDCP Y
HDCP version 2.3
USB 2.0 ports quantity 1
Common interface (CI) N
Common interface Plus (CI+) N
Consumer Electronics Control (CEC) EasyLink
Management features
Electronic Programme Guide (EPG) Y
Programming period 8 dag(en)
Works with Amazon Alexa Y
Power
Energy efficiency class (SDR) F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 27 kWu
Power consumption (standby) 2 W
Energy efficiency class (HDR) G
AC input voltage 100 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy saving mode Y
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 39 kWu
Energy efficiency scale A to G
Weight & dimensions
Width (with stand) 728 mm
Depth (with stand) 178 mm
Height (with stand) 451 mm
Weight (with stand) 4630 g
Width (without stand) 728 mm
Depth (without stand) 87 mm
Height (without stand) 433 mm
Weight (without stand) 4530 g
Packaging data
Desktop stand Y
Cables included AC
Handheld remote control Y
Package width 848 mm
Package depth 150 mm
Package height 520 mm