32I HD LED / SMART TV / MODEL 32PHS6000/12 / 2025 SERIE
Philips
In stock
Small. Smart. Utterly versatile.
Specification
Product
Product id 1018108
Brand Philips
Partnr 32PHS6000/12
EAN/UPC code 8718863045978
Display
Display diagonal 32 inch
HD type HD
Display resolution 1366 x 768 Pixels
Display technology LED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Supported video modes 576p, 720p
Supported graphics resolutions 640 x 480 (VGA), 1366 x 768, 1920 x 1080 (HD 1080)
Native refresh rate 60 Hz
Display refresh rates supported 50 Hz, 60 Hz
Display diagonal (metric) 80 cm
TV tuner
Tuner type Digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
Smart TV
Smart TV Y
Internet TV N
Operating system installed Titan OS
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Video apps Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, HBO, Netflix, YouTube
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 12 W
Audio decoders Dolby Digital
Sound modes Dialog, Music
Network
Wi-Fi Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 4 (802.11n)
Bluetooth N
Design
Product colour Black
VESA mounting Y
Panel mounting interface 100 x 100 mm
Signal strength indication Y
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Teletext function Y
Teletext 1000 pagina's
Video formats supported AVI, H.264, H.265, HEVC, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP9
Audio formats supported AAC, FLAC, MP3, WAV
Image formats supported BMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG
Ambient light sensor Y
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 3
PC in (D-Sub) N
Audio Return Channel (ARC) Y
HDCP Y
HDCP version 2.3
USB 2.0 ports quantity 2
Common interface (CI) N
Common interface Plus (CI+) N
Consumer Electronics Control (CEC) EasyLink
Management features
Electronic Programme Guide (EPG) Y
Programming period 8 dag(en)
Picture mute (for radio) Y
ECO mode Y
On/Off timer Y
Works with Amazon Alexa Y
Works with the Google Assistant Y
Power
Energy efficiency class (SDR) E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 22 kWu
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (HDR) G
AC input voltage 100 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy saving mode Y
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 36 kWu
Energy efficiency scale A to G
Power supply type Internal
Weight & dimensions
Width (with stand) 715 mm
Depth (with stand) 205 mm
Height (with stand) 448 mm
Weight (with stand) 3500 g
Width (without stand) 715 mm
Depth (without stand) 83 mm
Height (without stand) 432 mm
Weight (without stand) 3450 g
Packaging data
Desktop stand Y
Cables included AC
Handheld remote control Y
Package width 790 mm
Package depth 123 mm
Package height 500 mm