43I 4K UHD LED / SMART TV / MODEL 43PUS7000/12 / 2025 SERIE
Philips
In stock
Vivid moments. Sharper scenes.
Surround yourself in Dolby Atmos and DTS:X
Titan OS. Find it easily.
Connect seamlessly to smart home networks
Every size to fit your needs
Go big. Go small. Go for a television that blends in perfectly with your needs. From small-screen 43" right up to a gargantuan 75" TV, size up the incredible 7000 Series for the smarter choice in TV.
Colour and contrast unleashed with HDR10+
Add clarity to each word with Vocal Boost
Game ready connectivity
European design, sustainable thinking
Specification
Product
Product id 1018109
Brand Philips
Partnr 43PUS7000/12
EAN/UPC code 8718863046012
Display
Display diagonal 43 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology LED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Supported video modes 480p, 576p, 720p, 1080p, 1440p, 2160p
Native refresh rate 60 Hz
Display refresh rates supported 24 Hz, 25 Hz, 30 Hz, 50 Hz, 60 Hz
Display diagonal (metric) 108 cm
TV tuner
Tuner type Digital
Analog signal format system Not supported
Digital signal format system DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
Smart TV
Smart TV Y
Internet TV Y
Operating system installed Titan OS
Screen mirroring Y
Apple AirPlay 2 support N
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Video apps Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, HBO, Netflix, YouTube
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 kanalen
Audio decoders DTS:X, Dolby Atmos
Equalizer Y
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Y
Network
Wi-Fi Y
Ethernet LAN Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Y
Bluetooth version 5.2
Design
Product colour Black
VESA mounting Y
Panel mounting interface 200 x 100 mm
Ambient lighting Y
Housing material Plastic
Signal strength indication Y
Stand type Legs stand
Frameless design Y
Stand colour Black
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
Teletext function Y
Teletext 1000 pagina's
Subtitles function Y
Teletext standards Hyper-text
Video formats supported AV1, AVC, AVI, H.264, HEVC, HEVC/H.265, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP9
Audio formats supported AAC, FLAC, MP3, WAV
Image formats supported BMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG
Subtitle formats supported ASS, SMI, SRT, SSA, SUB, TXT
Ambient light sensor Y
Picture processing technology Philips Pixel Precise Ultra HD
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar 2.0, Variable Refresh Rate (VRR)
Backlight dimming technology Micro Dimming
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 3
PC in (D-Sub) N
Audio Return Channel (ARC) Y
HDCP Y
HDCP version 2.3
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 2.0 ports quantity 2
Headphone outputs 1
Consumer Electronics Control (CEC) EasyLink
Management features
Voice control Y
Electronic Programme Guide (EPG) Y
Picture mute (for radio) Y
ECO mode Y
Auto power off Y
Sleep timer Y
Works with Amazon Alexa Y
Works with the Google Assistant Y
Power
Energy efficiency class (SDR) E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 42 kWu
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (HDR) G
AC input voltage 100 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy saving mode Y
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 75 kWu
Energy efficiency scale A to G
Power supply type Internal
Brand-specific features
Sustainability
Sustainability certificates Forest Stewardship Council (FSC)
Technical details
Compliance certificates RoHS
Weight & dimensions
Width (with stand) 958 mm
Depth (with stand) 226 mm
Height (with stand) 582 mm
Width (without stand) 958 mm
Depth (without stand) 87 mm
Height (without stand) 563 mm
Stand width 774 mm
Packaging data
Desktop stand Y
Cables included AC
Handheld remote control Y
Quick start guide Y
Manual Y
Package width 1045 mm
Package depth 133 mm
Package height 650 mm