48I 4K OLED / AMBILIGHT / SMART TV / MODEL 48OLED760/12 / 2025 SERIE
Philips
Not in stock
Immerse yourself in what you love. Ambilight TV
Detail and depth. Lifelike OLED picture
Whatever you watch, a picture so real. P5 engine with AI
Cinematic viewing for all you watch and play
Immersive surround sound technology
Total Gaming Solution. Thrilling play for every gamer
HDMI 2.1, 120 Hz native refresh rate and an ultra-low input lag. Indie game or AAA title, this Ambilight TV gives you the specs you need to game how you want! For more control, the Game Bar 2.0 lets you customise how you play and you can connect a Bluetooth controller for cloud gaming.
Titan OS. Find it easily.
Connect to smart home networks, voice assistants and more
Thoughtful design. Responsible packaging
Specification
Product
Product id 1018116
Brand Philips
Partnr 48OLED760/12
EAN/UPC code 8718863046753
Display
Display diagonal 48 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology OLED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Supported video modes 576p, 720p
Supported graphics resolutions 640 x 480 (VGA), 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160
Motion interpolation technology Perfect Natural Motion
Native refresh rate 120 Hz
Display refresh rates supported 24 Hz, 25 Hz, 30 Hz, 50 Hz, 60 Hz, 100 Hz, 120 Hz
Display diagonal (metric) 121 cm
TV tuner
Tuner type Digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Smart TV
Smart TV Y
Operating system installed Titan OS
Apple AirPlay 2 support Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Video apps Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, HBO, Netflix, YouTube
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 kanalen
Audio decoders DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby MS12
Equalizer Y
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Y
Network
Wi-Fi Y
Ethernet LAN Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Y
Bluetooth version 5.2
Design
Product colour Grey
VESA mounting Y
Panel mounting interface 300 x 300 mm
Signal strength indication Y
Stand type Legs stand
Stand colour Chrome
Frame Y
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
Game mode Y
Teletext function Y
Teletext 1000 pagina's
Teletext standards Hyper-text
Video formats supported AV1, AVC, AVI, H.264, HEVC, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP9
Audio formats supported AAC, FLAC, MP3, WAV
Image formats supported BMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG
Subtitle formats supported AAS, SMI, SRT, SSA, SUB, TXT
Picture processing technology Philips P5 Perfect Picture Engine
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
Backlight dimming technology Micro Dimming Perfect
AMD FreeSync Y
AMD FreeSync type FreeSync Premium
NVIDIA G-SYNC Y
NVIDIA G-SYNC type G-SYNC Compatible
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 4
HDMI version 2.1
Audio Return Channel (ARC) Y
HDCP Y
HDCP version 2.3
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 2.0 ports quantity 2
Digital audio optical out 1
Headphone outputs 1
Consumer Electronics Control (CEC) EasyLink
Management features
Picture mute (for radio) Y
ECO mode Y
Auto power off Y
On/Off timer Y
Works with Amazon Alexa Y
Works with the Google Assistant Y
Power
Energy efficiency class (SDR) F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 60 kWu
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (HDR) E
AC input voltage 100 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy saving mode Y
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 51 kWu
Energy efficiency scale A to G
Power supply type Internal
Brand-specific features
Technical details
Internal memory 8000 MB
HEVC support Y
Weight & dimensions
Width (with stand) 1068 mm
Depth (with stand) 210 mm
Height (with stand) 638 mm
Weight (with stand) 13100 g
Width (without stand) 1068 mm
Depth (without stand) 58 mm
Height (without stand) 618 mm
Weight (without stand) 12900 g
Stand width 783 mm
Stand depth 210 mm
Packaging data
Desktop stand Y
Cables included AC
Handheld remote control Y
Quick start guide Y
Package width 1214 mm
Package depth 150 mm
Package height 770 mm