55I 4K QD MINI-LED / SMART TV / MODEL 55MLED810/12 / 2025 SERIE
Philips
Not in stock
No frills. Still thrills.
Immersive surround sound technology
HDR10+ supported. See more of what the director intended.
Titan OS. Find it easily
Connect to smart home networks, voice assistants and more
Whatever the source, always perfection. Philips P5 engine
Quantum Dot technology for incredible colour and contrast
Thoughtful design. Responsible packaging
Specification
Product
Product id 1018114
Brand Philips
Partnr 55MLED810/12
EAN/UPC code 8718863046654
Display
Display diagonal 55 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology QD-Mini LED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Supported video modes 576p, 720p, 1080p, 2160p
Supported graphics resolutions 640 x 480 (VGA), 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160
Native refresh rate 144 Hz
Display refresh rates supported 24 Hz, 25 Hz, 30 Hz, 50 Hz, 60 Hz
Display diagonal (metric) 139 cm
TV tuner
Tuner type Digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
Smart TV
Smart TV Y
Internet TV Y
Operating system installed Titan OS
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Video apps Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, HBO, Netflix, YouTube
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 kanalen
Audio decoders DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital
Equalizer Y
Sound modes Custom, Dialog, Music, Voice
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Y
Network
Wi-Fi Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Y
Bluetooth version 5.2
Design
Product colour Black
VESA mounting Y
Panel mounting interface 300 x 200 mm
Signal strength indication Y
Stand type Legs stand
Stand colour Black
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
Game mode Y
Teletext function Y
Teletext 1000 pagina's
Subtitles function Y
Teletext standards Hyper-text
Video formats supported AV1, AVC, AVI, H.264, HEVC, HEVC/H.265, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP9
Audio formats supported AAC, FLAC, MP3, WAV
Image formats supported BMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG
Subtitle formats supported ASS, SMI, SRT, SSA, SUB, TXT
Ambient light sensor Y
Picture processing technology Philips P5 Perfect Picture Engine
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR)
Calman Ready Y
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 3
HDMI version 2.1
Audio Return Channel (ARC) Y
HDCP Y
HDCP version 2.3
USB 2.0 ports quantity 2
Management features
Control type Remote
Voice control Y
Picture mute (for radio) Y
ECO mode Y
Auto power off Y
Works with Amazon Alexa Y
Works with the Google Assistant Y
Power
Energy efficiency class (SDR) F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 77 kWu
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (HDR) G
AC input voltage 100 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 180 kWu
Energy efficiency scale A to G
Power consumption (sleep) 2 W
Power supply type Internal
Technical details
Internal memory 8000 MB
Weight & dimensions
Width (with stand) 1226 mm
Depth (with stand) 240 mm
Height (with stand) 731 mm
Weight (with stand) 11180 g
Width (without stand) 1226 mm
Depth (without stand) 65 mm
Height (without stand) 718 mm
Weight (without stand) 11060 g
Stand width 997 mm
Packaging data
Desktop stand Y
Cables included AC
Handheld remote control Y
Package width 1360 mm
Package depth 160 mm
Package height 840 mm