55PUS7800/12
Philips
In stock
Form. Function. Fabulous value
4K QLED for vibrant viewing and quantum dot colour quality
Get closer to the detail with pixel precision
Colour and contrast unleashed with HDR10+
Surround yourself in Dolby Atmos and DTS:X
Titan OS. Find it easily.
Connect seamlessly to smart home networks
Every size to fit your needs
Go big. Go small. Go for a television that blends in perfectly with your needs. From a smaller screen 43" right up to a gargantuan 75" TV, size up the incredible 7800 Series for the smarter choice in TV.
Add clarity to each word with Vocal Boost
Game ready connectivity
European design, sustainable thinking
Specification
Product
Product id 986201
Brand Philips
Partnr 55PUS7800/12
EAN/UPC code 8718863046036
Display
Display diagonal 55 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology QLED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Native refresh rate 60 Hz
Display refresh rates supported 24 Hz, 50 Hz, 25 Hz, 60 Hz, 30 Hz
Display diagonal (metric) 139 cm
TV tuner
Tuner type Analog & Digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
Smart TV
Smart TV Y
Internet TV Y
Operating system installed Titan OS
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Video apps Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, HBO, Netflix, YouTube
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 kanalen
Audio decoders DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital
Equalizer Y
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Y
Network
Wi-Fi Y
Ethernet LAN Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Y
Bluetooth version 5.2
Design
Product colour Black
VESA mounting Y
Panel mounting interface 200 x 100 mm
Stand type Legs stand
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Game mode Y
Teletext function Y
Teletext 1000 pagina's
Subtitles function Y
Video formats supported AV1, AVI, HEVC, HEVC/H.265, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP9
Audio formats supported AAC, FLAC, MP3
Image formats supported BMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG
Subtitle formats supported ASS, SMI, SRT, SSA, SUB, TXT
Picture processing technology Philips Pixel Precise Ultra HD
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar 2.0, Variable Refresh Rate (VRR)
Backlight dimming technology Micro Dimming
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 3
PC in (D-Sub) N
HDMI version 2.1
Audio Return Channel (ARC) Y
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 2.0 ports quantity 2
Digital audio optical out 1
Headphone outputs 1
RF ports quantity 1
Common interface (CI) Y
Common interface Plus (CI+) Y
Consumer Electronics Control (CEC) EasyLink
Management features
Voice control Y
Picture mute (for radio) Y
ECO mode Y
Auto power off Y
Works with Amazon Alexa Y
Works with the Google Assistant Y
Power
Energy efficiency class (SDR) E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 63 kWu
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (HDR) G
AC input voltage 100-240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy saving mode Y
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 93 kWu
Energy efficiency scale A to G
Brand-specific features
Technical details
HEVC support Y
Weight & dimensions
Width (with stand) 1126 mm
Depth (with stand) 262 mm
Height (with stand) 735 mm
Weight (with stand) 9900 g
Width (without stand) 1126 mm
Depth (without stand) 88 mm
Height (without stand) 715 mm
Weight (without stand) 9700 g
Stand width 811 mm
Stand depth 262 mm
Packaging data
Desktop stand Y
Cables included AC
Handheld remote control Y
Quick start guide Y
Package width 1320 mm
Package depth 142 mm
Package height 806 mm