65I 4K QD MINI-LED / SMART TV / MODEL 65MLED810/12 / 2025 SERIE
Philips
Not in stock
Immersive surround sound technology
HDR10+ supported. See more of what the director intended.
Titan OS. Find it easily
Connect to smart home networks, voice assistants and more
Whatever the source, always perfection. Philips P5 engine
Quantum Dot technology for incredible colour and contrast
Thoughtful design. Responsible packaging
Specification
Product
Product id 1018115
Brand Philips
Partnr 65MLED810/12
EAN/UPC code 8718863046739
Display
Display diagonal 65 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology QLED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Supported graphics resolutions 640 x 480 (VGA), 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160
Native refresh rate 60 Hz
TV tuner
Tuner type Digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
Smart TV
Smart TV Y
Internet TV Y
Operating system installed Titan OS
Apple AirPlay 2 support Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Smart modes Game, Movie, Personal
Video apps Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, HBO, Netflix, YouTube
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 kanalen
Audio decoders DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital
Equalizer Y
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Y
Network
Wi-Fi Y
Ethernet LAN Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Y
Bluetooth version 5.2
Design
Product colour Black
VESA mounting Y
Panel mounting interface 300 x 300 mm
Signal strength indication Y
Stand type Legs stand
Stand colour Black
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Game mode Y
Teletext function Y
Teletext 1000 pagina's
Teletext standards Hyper-text
Video formats supported AV1, AVC, AVI, H.264, H.265, HEVC, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP9
Audio formats supported AAC, FLAC, MP3, WAV
Image formats supported BMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG
Subtitle formats supported ASS, SMI, SRT, SSA, SUB, TXT
Ambient light sensor Y
Picture processing technology Philips P5 Perfect Picture Engine
Calman Ready Y
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 3
HDMI version 2.1
Audio Return Channel (ARC) Y
HDCP Y
HDCP version 2.3
USB 2.0 ports quantity 2
Compatible memory cards MicroSD (TransFlash)
Management features
Control type Remote
Voice control Y
Voice guide Y
Picture mute (for radio) Y
ECO mode Y
On/Off timer Y
Works with Amazon Alexa Y
Power
Energy efficiency class (SDR) F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 102 kWu
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (HDR) G
AC input voltage 100-240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 190 kWu
Energy efficiency scale A to G
Power supply type Internal
Brand-specific features
Weight & dimensions
Width (with stand) 1446 mm
Depth (with stand) 280 mm
Height (with stand) 858 mm
Weight (with stand) 15320 g
Width (without stand) 1446 mm
Depth (without stand) 66 mm
Height (without stand) 841 mm
Weight (without stand) 15140 g
Packaging data
Desktop stand Y
Cables included AC
Handheld remote control Y
Remote control type Pass-through
Quick start guide Y
Package width 1600 mm
Package depth 170 mm
Package height 1002 mm