65OLED950/12
Philips
Limited stock
All-around immersion. 4 sided Ambilight TV
OLED META 3 panel. Precision, brightness and detail
Whatever you watch, a picture so real. P5 Dual AI engine
Cinematic viewing for all you watch and play
Immersive surround-sound technology
Total Gaming Solution. Thrilling play for every gamer
HDMI 2.1, 120 Hz native refresh rate and an ultra-low input lag. Indie game or AAA title, this Ambilight TV gives you the specs you need to game how you want! For more control, Game Bar 2.0 lets you customise how you play, and you can connect a Bluetooth controller for cloud gaming. PC gamers can also enjoy 144 Hz VRR via HDMI.
Entertainment you love, with a little help from Google
Connect to smart home networks, voice assistants and more
Thoughtful design. Responsible packaging
Specification
Product
Product id 998684
Brand Philips
Partnr 65OLED950/12
EAN/UPC code 8718863048283
Display
Display diagonal 65 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology OLED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Supported graphics resolutions 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160
Native refresh rate 144 Hz
TV tuner
Tuner type Digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
Smart TV
Smart TV Y
Internet TV Y
Operating system installed Titan OS
Apple AirPlay 2 support Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Smart modes Dolby Vision, Game, Movie, Personal
Video apps Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, Google TV, HBO, Netflix, YouTube
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 70 W
Audio output channels 2.0 kanalen
Audio decoders DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital
Equalizer Y
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Y
Network
Wi-Fi Y
Ethernet LAN Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 6 (802.11ax)
Bluetooth Y
Bluetooth version 5.2
Design
Product colour Black
VESA mounting Y
Panel mounting interface 300 x 300 mm
Signal strength indication Y
Stand type Legs stand
Stand colour Black
Frame Y
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Game mode Y
Teletext function Y
Teletext 1000 pagina's
Teletext standards Hyper-text
Video formats supported AV1, AVC, AVI, H.264, H.265, HEVC, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP9
Audio formats supported AAC, FLAC, MP3, WAV
Image formats supported BMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG
Subtitle formats supported ASS, SMI, SRT, SSA, SUB, TXT
Ambient light sensor Y
Picture processing technology Philips P5 Perfect Picture Engine
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
Calman Ready Y
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 4
HDMI version 2.1
Audio Return Channel (ARC) Y
HDCP Y
HDCP version 2.3
USB 2.0 ports quantity 1
Compatible memory cards MicroSD (TransFlash)
Management features
Control type Remote
Voice control Y
Voice guide Y
Picture mute (for radio) Y
ECO mode Y
On/Off timer Y
Works with Amazon Alexa Y
Power
Energy efficiency class (SDR) F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 102 kWu
Power consumption (standby) 0.3 W
Energy efficiency class (HDR) G
AC input voltage 100-240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 121 kWu
Energy efficiency scale A to G
Brand-specific features
Sustainability
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code 2302620
Weight & dimensions
Width (with stand) 1444 mm
Depth (with stand) 290 mm
Height (with stand) 843 mm
Weight (with stand) 24020 g
Width (without stand) 1444 mm
Depth (without stand) 65 mm
Height (without stand) 831 mm
Weight (without stand) 23700 g
Packaging data
Desktop stand Y
Cables included AC, USB
Handheld remote control Y
Remote control type Pass-through
Quick start guide Y
Package width 1660 mm
Package depth 170 mm
Package height 1002 mm