75I 4K QD MINI-LED / SMART TV / MODEL 75MLED810/12 / 2025 SERIE
Philips
Not in stock
Philips 75MLED810/12. Display diagonal: 190.5 cm (75"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: QD-Mini LED, Screen shape: Flat. Smart TV. Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specification
Product
Product id 1018117
Brand Philips
Partnr 75MLED810/12
EAN/UPC code 8718863046814
Display
Display diagonal 75 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology QD-Mini LED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Supported video modes 480p, 576p, 720p, 1080p, 2160p
Supported graphics resolutions 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160
Native refresh rate 60 Hz
Display diagonal (metric) 189 cm
TV tuner
Tuner type Digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
Smart TV
Smart TV Y
Internet TV Y
Operating system installed Titan OS
Apple AirPlay 2 support Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Smart modes Dolby Vision, Game, Movie, Personal
Video apps Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, Google TV, HBO, Netflix, YouTube
Built-in Chromecast N
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 kanalen
Built-in subwoofer N
Audio decoders DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital
Equalizer Y
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Y
Network
Wi-Fi Y
Ethernet LAN Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Y
Bluetooth version 5.2
Bluetooth profiles A2DP, AVRCP
Miracast N
Web browser N
Design
Product colour Black
VESA mounting Y
Panel mounting interface 300 x 300 mm
Ambient lighting N
Introduction year 2024
Signal strength indication Y
Stand type Legs stand
Frameless design Y
Stand colour Black
Frame Y
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Game mode Y
Teletext function Y
Teletext 1000 pagina's
Teletext standards Hyper-text
Video formats supported AV1, AVC, AVI, H.264, H.265, HEVC, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP9
Audio formats supported AAC, FLAC, MP3, WAV
Image formats supported BMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG
Subtitle formats supported ASS, SMI, SRT, SSA, SUB, TXT
Ambient light sensor Y
Picture processing technology Philips P5 Perfect Picture Engine
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
USB recording Y
DVD player N
Calman Ready Y
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 3
PC in (D-Sub) N
HDMI version 2.1
Audio Return Channel (ARC) Y
HDCP Y
HDCP version 2.3
USB 2.0 ports quantity 1
Common interface (CI) Y
Common interface Plus (CI+) Y
RF connector type F
Compatible memory cards MicroSD (TransFlash)
Management features
Control type Remote
Voice control Y
Voice guide Y
Electronic Programme Guide (EPG) Y
Picture-in-Picture N
Hotel mode N
Picture mute (for radio) Y
ECO mode Y
Basic hotel mode N
On/Off timer Y
Works with Amazon Alexa Y
Works with the Google Assistant Y
Works with Samsung Bixby N
Works with Apple Siri N
Power
Energy efficiency class (SDR) F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 127 kWu
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (HDR) G
AC input voltage 100-240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 212 kWu
Energy efficiency scale A to G
Power supply type Internal
Brand-specific features
Supplier features
Country of origin China
Weight & dimensions
Width (with stand) 1668 mm
Depth (with stand) 350 mm
Height (with stand) 966 mm
Weight (with stand) 23840 g
Width (without stand) 1668 mm
Depth (without stand) 66 mm
Height (without stand) 986 mm
Weight (without stand) 23210 g
Packaging data
Desktop stand Y
Cables included AC, USB
Mounting kit N
Handheld remote control Y
Remote control type Pass-through
Quick start guide Y
Package width 1879 mm
Package depth 190 mm
Package height 1113 mm