75I 4K UHD LED / SMART TV / XXL FORMAAT / MODEL 75PUS7000/12 / 2025SERIE
Philips
Not in stock
Vivid moments. Sharper scenes.
Surround yourself in Dolby Atmos and DTS:X
Titan OS. Find it easily.
Connect seamlessly to smart home networks
Every size to fit your needs
Go big. Go small. Go for a television that blends in perfectly with your needs. From small-screen 43" right up to a gargantuan 75" TV, size up the incredible 7000 Series for the smarter choice in TV.
Colour and contrast unleashed with HDR10+
Add clarity to each word with Vocal Boost
Game ready connectivity
European design, sustainable thinking
Specification
Product
Product id 1018113
Brand Philips
Partnr 75PUS7000/12
EAN/UPC code 8718863046203
Display
Display diagonal 75 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology LED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Supported video modes 576p, 720p
Supported graphics resolutions 640 x 480 (VGA), 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160
Native refresh rate 60 Hz
Display diagonal (metric) 189 cm
TV tuner
Tuner type Digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
Smart TV
Smart TV Y
Internet TV N
Operating system installed Titan OS
Apple AirPlay 2 support Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Video apps Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, HBO, Netflix, YouTube
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 kanalen
Audio decoders DTS:X, Dolby Atmos
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Y
Network
Wi-Fi Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Y
Bluetooth version 5.2
Design
Product colour Black
VESA mounting Y
Panel mounting interface 400 x 300 mm
Signal strength indication Y
Stand colour Black
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
Teletext function Y
Teletext 1000 pagina's
Subtitles function Y
Teletext standards Hyper-text
Video formats supported AV1, AVI, HEVC, HEVC/H.265, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP9
Audio formats supported AAC, FLAC, MP3, WAV
Image formats supported BMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG
Subtitle formats supported ASS, SMI, SRT, SSA, SUB, TXT
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR)
Backlight dimming technology Micro Dimming
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 3
PC in (D-Sub) N
HDMI version 2.1
Audio Return Channel (ARC) Y
HDCP Y
HDCP version 2.3
USB 2.0 ports quantity 2
Consumer Electronics Control (CEC) EasyLink
Management features
Electronic Programme Guide (EPG) Y
Programming period 8 dag(en)
Picture mute (for radio) Y
ECO mode Y
Auto power off Y
Works with Amazon Alexa Y
Works with the Google Assistant Y
Power
Energy efficiency class (SDR) E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 105 kWu
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (HDR) G
AC input voltage 100 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy saving mode Y
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 169 kWu
Energy efficiency scale A to G
Power supply type Internal
Brand-specific features
Technical details
HEVC support Y
Batteries 2 x AAA
Weight & dimensions
Width (with stand) 1669 mm
Depth (with stand) 348 mm
Height (with stand) 987 mm
Weight (with stand) 22480 g
Width (without stand) 1669 mm
Depth (without stand) 93 mm
Height (without stand) 968 mm
Weight (without stand) 21780 g
Packaging data
Desktop stand Y
Cables included AC
Handheld remote control Y
Quick start guide Y
Package width 1879 mm
Package depth 174 mm
Package height 1113 mm