77I 4K OLED / AMBILIGHT / SMART TV / XXL FORMAAT / MODEL 77OLED760/12 /2025 SERIE
Philips
Not in stock
Philips TV & Philips Ambilight TV – Stunning Picture, Immersive Sound, Smarter Entertainment
P5 AI:
P5:
Pixel Precise
Pixel Precise UHD
Philips TV – Designed for Every Moment. Ambilight – Hard to Describe, Easy to Love.
Specification
Product
Product id 1018119
Brand Philips
Partnr 77OLED760/12
EAN/UPC code 8718863046890
Display
Display diagonal 77 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology OLED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Native refresh rate 120 Hz
TV tuner
Tuner type Analog & Digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Smart TV
Smart TV Y
Internet TV Y
Operating system installed Titan OS
Operating system version 2025
Screen mirroring N
Apple AirPlay 2 support Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Video apps Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, HBO, Netflix, YouTube
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio decoders DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital
Sound modes Cinema, Dolby Audio, Music, Sports, Voice
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Y
Audio system IntelliSound
Network
Wi-Fi Y
Ethernet LAN Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Y
Bluetooth version 5.2
Miracast N
Design
Product colour Black
VESA mounting Y
Panel mounting interface 400 x 300 mm
Introduction year 2025
Stand type Legs stand
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
Game mode Y
Teletext function Y
Teletext 1000 pagina's
Subtitles function Y
Teletext standards Hyper-text
Dolby Vision Y
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar 2.0, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
USB recording N
AMD FreeSync Y
NVIDIA G-SYNC N
Calman Ready Y
Parental control Y
USB playback N
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 4
HDMI version 2.1
Audio Return Channel (ARC) Y
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 2.0 ports quantity 2
Digital audio optical out 1
RF ports quantity 1
Common interface (CI) Y
Common interface Plus (CI+) Y
Management features
Electronic Programme Guide (EPG) Y
Auto power off Y
Sleep timer Y
Works with Amazon Alexa Y
Works with the Google Assistant Y
Works with Samsung Bixby N
Power
Energy efficiency class (SDR) F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 124 kWu
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (HDR) E
Energy saving mode Y
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 105 kWu
Energy efficiency scale A to G
Power supply type Internal
Brand-specific features
Supplier features
Country of origin Poland
Technical details
Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight 2019 g
Sound technology Dolby Digital MS12 V2.6.2, Dolby Atmos, DTS:X
Processor P5 AI Intelligent Gen 7
Weight & dimensions
Width (with stand) 1773 mm
Depth (with stand) 310 mm
Height (with stand) 1013 mm
Weight (with stand) 36000 g
Width (without stand) 1773 mm
Depth (without stand) 79 mm
Height (without stand) 1013 mm
Weight (without stand) 35500 g
Stand width 796 mm
Packaging data
Cables included AC
Handheld remote control Y
Remote control type Remote control with Mic
Smart Remote included Y
Manual Y
Package width 1950 mm
Package depth 200 mm
Package height 1170 mm