85MLED910/12
Philips
Limited stock
4K QD Mini-LED Ambilight TV. Awesome in any light.
- Quantum Dot technology for incredible colour and contrast
- Whatever the source, always perfection. Philips P5 engine
- Ambilight TV
Thoughtful design. Easy control.
- Thoughtful design. Responsible packaging
- Connect to smart home networks, voice assistants and more
Films, TV shows, games. Immerse yourself in what you love.
- Great for gaming. Play at your best
- Cinematic viewing for all you watch and play
- Immersive surround sound technology
- TITAN OS. Find it easily.
Immerse yourself in what you love. Ambilight TV
Quantum Dot MiniLED
P5 Perfect Picture Engine
Cinematic viewing
Surround sound technology
Philip TV Titan OS smart platform
Seamless control
Great for gaming
This Ambilight TV features HDMI 2.1, a 120 Hz native refresh rate and an ultra-low input lag. Game Bar 2.0 lets you enhance settings, add a custom crosshair and more—and you can connect a Bluetooth controller for cloud gaming. PC gamers can also enjoy 144 Hz VRR via HDMI.
Thoughtful design
Specification
Product
Product id 986191
Brand Philips
Partnr 85MLED910/12
EAN/UPC code 8718863048535
Display
Display diagonal 85 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology QD-Mini LED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Supported video modes 576p, 720p
Supported graphics resolutions 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160
Motion interpolation technology Perfect Natural Motion
Native refresh rate 120 Hz
Display refresh rates supported 120 Hz, 144 Hz
Display diagonal (metric) 215 cm
TV tuner
Tuner type Digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
Smart TV
Smart TV Y
Internet TV N
Operating system installed Titan OS
Operating system version 2025
Screen mirroring N
Apple AirPlay 2 support Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Video apps Amazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, Netflix, YouTube
Audio
Number of speakers 4
RMS rated power 40 W
Audio output channels 2.0 kanalen
Audio decoders DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital
Sound modes Cinema, Game
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Y
Audio system IntelliSound
Network
Wi-Fi Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Y
Bluetooth version 5.2
Miracast N
Design
Product colour Black
VESA mounting Y
Panel mounting interface 300 x 300 mm
Housing material Plastic
Introduction year 2025
Signal strength indication Y
Stand type Legs stand
Stand colour Black
Refurbished N
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
Game mode Y
Teletext function Y
Teletext 1000 pagina's
Subtitles function Y
Teletext standards Hyper-text
Video formats supported AV1, AVI, HEVC, HEVC/H.265, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP9
Audio formats supported AAC, FLAC, MP3, WAV
Image formats supported BMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG
Subtitle formats supported ASS, SMI, SRT, SSA, SUB, TXT
Dolby Vision Y
4K Ultra HD upscaling N
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR)
USB recording N
Backlight dimming technology Micro Dimming
AMD FreeSync Y
AMD FreeSync type FreeSync Premium
NVIDIA G-SYNC N
Parental control Y
USB playback N
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 4
PC in (D-Sub) N
HDMI version 2.1
Audio Return Channel (ARC) Y
HDCP Y
HDCP version 2.3
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 2.0 ports quantity 2
Digital audio optical out 1
RF ports quantity 1
Consumer Electronics Control (CEC) EasyLink
Management features
Voice control Y
Electronic Programme Guide (EPG) Y
Programming period 8 dag(en)
Picture mute (for radio) Y
ECO mode Y
Auto power off Y
Sleep timer Y
Works with Amazon Alexa Y
Works with the Google Assistant Y
Works with Samsung Bixby N
Power
Energy efficiency class (SDR) F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 143 kWu
Power consumption (standby) 2 W
Energy efficiency class (HDR) G
AC input voltage 100 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy saving mode Y
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 399 kWu
Energy efficiency scale A to G
Brand-specific features
Supplier features
Country of origin Poland
Technical details
Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight 3326 g
Sound technology Dolby Atmos
Processor P5
Weight & dimensions
Width (with stand) 1894 mm
Depth (with stand) 393 mm
Height (with stand) 1160 mm
Weight (with stand) 36000 g
Width (without stand) 1894 mm
Depth (without stand) 96 mm
Height (without stand) 1099 mm
Weight (without stand) 35500 g
Stand width 814 mm
Packaging data
Desktop stand Y
Cables included AC
Handheld remote control Y
Smart Remote included Y
Quick start guide Y
Manual Y
Package width 2090 mm
Package depth 245 mm
Package height 1250 mm