Samsung LH65QBCEBGCXEN. Display diagonal: 165.1 cm (65"), Display technology: LED, Display resolution: 3840 x 2160 pixels. Wi-Fi. Product colour: Black
Specification
Product
Product id 894760
Brand Samsung
Partnr LH65QBCEBGCXEN
EAN/UPC code 8806094973938
Display
Display diagonal 65 inch
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Response time 8 ms
Contrast ratio (typical) 4000:1
Dynamic contrast ratio marketing name Mega Contrast
Viewing angle, horizontal 178 °
Viewing angle, vertical 178 °
Pixel pitch 0.372 x 0.372 mm
Haze rate 2 procent
Horizontal scan range 30 - 81 kHz
Panel type VA
Vertical scan range 48 - 75 Hz
RGB colour space NTSC
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 5
HDMI version 2.2
DVI port N
USB port Y
USB ports quantity 2
Ethernet LAN Y
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Wi-Fi Y
RS-232 interface Y
Design
Product colour Black
Placement supported Indoor
VESA mounting Y
Panel mounting interface 400 x 300 mm
Power
Power consumption (typical) 187 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (SDR) G
AC input voltage 100 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 104 kWu
Energy efficiency scale A to G
Computer system
Computer system Y
Computer system type System on Chip (SoC)
Internal memory 8 GB
Weight & dimensions
Display width 1456.8 mm
Display depth 28.5 mm
Display height 831.9 mm
Display weight 21500 g
Packaging data
Package width 1616 mm
Package depth 164 mm
Package height 945 mm
Package weight 28000 g
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) 10 - 80 °C