LS49CG954SUXEN
Samsung
Not in stock
A new era of OLED gaming
Discover the real difference. Samsung OLED
OLED & Neo Quantum Processor Pro
Specification
Product
Product id 894942
Brand Samsung
Partnr LS49CG954SUXEN
EAN/UPC code 8806094972566
Warranty (months) 36 month
Display
Display diagonal 49 inch
HD type 5K Ultra HD
Display resolution 5120 x 1440 Pixels
Display technology OLED
Screen shape Curved screen
Native aspect ratio 32:9
Screen curvature rating 1800R
Response time 0.03 ms
Contrast ratio (typical) 1000000:1
Display number of colours 1 billion colours
Viewing angle, vertical 178 °
Viewing angle, horizontal 178 °
Display diagonal (metric) 124 cm
Touchscreen N
Viewable size, horizontal 1196.7 mm
Viewable size, vertical 339.2 mm
Smart TV
Smart TV Y
Operating system installed Tizen
Screen mirroring Y
Sound mirroring Y
Video apps Samsung TV Plus
Far-field voice interaction Y
Universal guide Y
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 10 W
Adaptive sound Y
Network
Wi-Fi Y
Ethernet LAN N
Wi-Fi standards 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Y
Bluetooth version 5.2
Design
Product colour Silver
VESA mounting Y
Panel mounting interface 100 x 100 mm
Stand type Center stand
Stand colour Silver
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
Game mode Y
Picture processing technology Neo Quantum Processor 4K
Game features Gamebar 2.0
Adaptive picture Y
ConnectShare (USB) Y
AMD FreeSync Y
AMD FreeSync type FreeSync Premium Pro
NVIDIA G-SYNC N
Wireless Dex support Y
SmartThings app support Y
Tap view Y
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 1
PC in (D-Sub) N
HDMI version 2.1
VGA (D-Sub) ports quantity N
DVI port N
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity 2
Management features
Works with Samsung Bixby Y
Power
Energy efficiency class (SDR) G
Power consumption (typical) 50 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 75 kWu
Energy efficiency class (HDR) G
AC input voltage 100 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 83 kWu
Energy efficiency scale A to G
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 10 - 40 °C
Weight & dimensions
Width (with stand) 1149.5 mm
Depth (with stand) 418.3 mm
Height (with stand) 537.2 mm
Weight (with stand) 11900 g
Width (without stand) 1149.5 mm
Depth (without stand) 287.4 mm
Height (without stand) 363.5 mm
Weight (without stand) 14500 g
Packaging data
Desktop stand Y
Cables included HDMI, USB
Handheld remote control Y
Package width 1265 mm
Package depth 481 mm
Package height 366 mm
Package weight 20400 g
Other features
Built-in speaker(s) Y
Tilt angle range -2 - 20 °
Operating relative humidity (H-H) 10 - 80 procent
Digital Living Network Alliance (DLNA) certified Y
Wireless connection Y
HDMI Y
Colour gamut 99 procent
Google applications Google Duo
Stand HAS
Height adjustment Y
Maximum refresh rate 240 Hz