Samsung QE48S83HAEXXN. Display diagonal: 121.9 cm (48"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: OLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-T2, DVB-S2, DVB-C2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specification
Product
Product id 1019133
Brand Samsung
Partnr QE48S83HAEXXN
EAN/UPC code 8806097979586
Display
Display diagonal 48 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology OLED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Native refresh rate 120 Hz
TV tuner
Tuner type Analog & Digital
Analog signal format system PAL, SECAM
Digital signal format system DVB-T2, DVB-S2, DVB-C2
Smart TV
Smart TV Y
Internet TV Y
Operating system installed Tizen
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio output channels 2.0 kanalen
Audio decoders Dolby Atmos
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Y
Network
Wi-Fi Y
Ethernet LAN Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 6E (802.11ax)
Bluetooth Y
Design
Product colour Black
VESA mounting Y
Panel mounting interface 300 x 200 mm
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
Teletext function Y
4K Ultra HD upscaling Y
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 4
PC in (D-Sub) N
HDMI version 2.1
USB 2.0 ports quantity 2
Common interface Plus (CI+) Y
Management features
Control type Remote
Works with Amazon Alexa Y
Works with the Google Assistant Y
Works with Samsung Bixby Y
Power
Energy efficiency class (HDR) G
Energy efficiency scale A to G
Certificates
Digital Living Network Alliance (DLNA) specification DMP, DMR
Brand-specific features
Samsung technologies (AV/TV) SmartThings
Weight & dimensions
Width (with stand) 1069 mm
Depth (with stand) 209 mm
Height (with stand) 682 mm
Weight (with stand) 13200 g
Width (without stand) 1069 mm
Depth (without stand) 39 mm
Height (without stand) 619 mm
Weight (without stand) 12300 g
Packaging data
Handheld remote control Y
Package width 1197 mm
Package depth 143 mm
Package height 770 mm