QE65S95CATXXN
Samsung
Not in stock
Samsung Series 9 QE65S95CATXXN. Display diagonal: 165.1 cm (65"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: OLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: Motion Xcelerator Turbo Pro, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S2, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specification
Product
Product id 893471
Brand Samsung
Partnr QE65S95CATXXN
EAN/UPC code 8806094937831
Display
Display diagonal 65 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology OLED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Motion interpolation technology Motion Xcelerator Turbo Pro
Native refresh rate 144 Hz
Display number of colours 1.07 billion colours
Display diagonal (metric) 163 cm
TV tuner
Tuner type Analog & Digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Number of tuners 2 tuner(s)
Smart TV
Smart TV Y
Operating system installed Tizen
Timeshift Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version 2.0.3
Video apps Samsung TV Plus
Universal guide Y
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 70 W
Audio output channels 4.2.2 kanalen
Audio decoding technologies Dolby Digital Plus
Audio decoders Dolby Atmos
Q-Symphony Y
Music wall Y
Object Tracking Sound+ (OTS+) Y
Active voice amplifier (AVA) Y
Woofer Y
Adaptive sound+ Y
Multiroom Y
Network
Wi-Fi Y
Ethernet LAN Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Y
Bluetooth version 5.2
Web browser Y
Design
Product colour Black
Colour name Titan Black
VESA mounting Y
Panel mounting interface 400 x 300 mm
Bezel type 4 Bezel-less
Stand colour Black
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
Game mode Y
Teletext function Y
Subtitles function Y
Picture processing technology Neural Quantum Processor 4K, Samsung Real Depth Enhancer
Brightness detection Y
Noise reduction Y
Ambient mode Ambient Mode+
Eco sensor Y
Colour detection Y
4K Ultra HD upscaling Y
TV key support Y
USB recording Y
AMD FreeSync Y
AMD FreeSync type FreeSync Premium Pro
Wireless Dex support Y
Multi View Y
SmartThings app support Y
Tap view Y
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 4
PC in (D-Sub) N
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 2.0 ports quantity 3
Digital audio optical out 1
Common interface (CI) Y
Common interface Plus (CI+) Y
Common interface Plus (CI+) version 1.4
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
Management features
On Screen Display (OSD) Y
Number of OSD languages 28
Picture-in-Picture Y
Auto power off Y
Works with Samsung Bixby Y
Power
Energy efficiency class (SDR) F
Power consumption (typical) 102.3 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 102 kWu
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (HDR) G
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50 - 60 Hz
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 183 kWu
Energy efficiency scale A to G
Power consumption (max) 305 W
Weight & dimensions
Width (with stand) 1443.5 mm
Depth (with stand) 267.9 mm
Height (with stand) 894.4 mm
Weight (with stand) 29000 g
Width (without stand) 1443.5 mm
Depth (without stand) 11 mm
Height (without stand) 829.4 mm
Weight (without stand) 18900 g
Stand width 360 mm
Stand depth 267.9 mm
Packaging data
Cables included AC
Handheld remote control Y
Remote control type TM2360E
E-manual Y
Package width 1625 mm
Package depth 170 mm
Package height 935 mm