Samsung S90F QE77S90FAEXXH (77") 4K OLED 100Hz (2025)
Samsung
Not in stock
Samsung S90F QE77S90FAEXXH. Display diagonal: 195.6 cm (77"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: OLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S2, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specification
Product
Product id 1011652
Brand Samsung
Partnr QE77S90FAEXXH
EAN/UPC code 8806097090977
Display
Display diagonal 77 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology OLED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Supported video modes 2160p
Supported graphics resolutions 3840 x 2160
Automatic brightness control Y
Native refresh rate 120 Hz
Display refresh rates supported 120 Hz, 144 Hz
Anti-reflective Y
TV tuner
Tuner type Analog & Digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Number of tuners 2 tuner(s)
Smart TV
Smart TV Y
Internet TV Y
Operating system installed Tizen
Sound mirroring Y
Apple AirPlay 2 support Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version 2.0.4
Audio
RMS rated power 40 W
Audio output channels 2.1 kanalen
Audio decoders Dolby Atmos
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Y
Audio pre-selection descriptor Y
Network
Wi-Fi Y
Ethernet LAN Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Y
Bluetooth version 5.3
Web browser Y
Design
Product colour Black
Colour name Grephite black
VESA mounting Y
Panel mounting interface 400 x 300 mm
Introduction year 2025
Bezel type 4 Bezel-less
Stand type Center stand
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
Game mode Y
Subtitles function Y
Picture processing technology Samsung Contrast Enhancer
Ambient mode Yes
Eco sensor Y
Game features Game Motion Plus, HGiG, Mini Map Zoom, Surround Sound, Variable Refresh Rate (VRR)
TV key support Y
DVD player N
AMD FreeSync Y
AMD FreeSync type FreeSync Premium Pro
Picture processor NQ4 AI Gen3
Multi View Y
SmartThings app support Y
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 4
PC in (D-Sub) N
USB 2.0 ports quantity 2
Digital audio optical out 1
RF ports quantity 1
Common interface (CI) Y
Common interface Plus (CI+) Y
Common interface Plus (CI+) version 1.4
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
Management features
Control type Remote
Voice guide Y
Electronic Programme Guide (EPG) Y
On Screen Display (OSD) Y
Number of OSD languages 27
On Screen Display (OSD) languages Multi
Auto power off Y
Works with Samsung Bixby Y
Power
Annual energy consumption 173 kWu
Energy efficiency class (SDR) F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 125 kWu
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (HDR) G
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy saving mode Y
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 344 kWu
Energy efficiency scale A to G
Brand-specific features
Technical details
HEVC support Y
Weight & dimensions
Width (with stand) 1718.5 mm
Depth (with stand) 359 mm
Height (with stand) 1058.6 mm
Weight (with stand) 34200 g
Width (without stand) 1718.5 mm
Depth (without stand) 44.9 mm
Height (without stand) 987.6 mm
Weight (without stand) 32400 g
Stand width 366 mm
Stand depth 359 mm
Packaging data
Cables included AC
Handheld remote control Y
Remote control type TM2360E
Manual Y
Package width 1885 mm
Package depth 180 mm
Package height 1154 mm