QE77S95CATXXN
Samsung
Not in stock
OLED
Limitless contrast meets naturally bright colour
Neural Quantum Processor 4K
Our most intelligent 4K processor
Infinity One Design
Impossibly thin, considered from every angle
Dolby Atmos
Cinematic sound reimagined with Dolby Atmos
Specification
Product
Product id 893442
Brand Samsung
Partnr QE77S95CATXXN
EAN/UPC code 8806094943887
Display
Display diagonal 77 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology QLED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Screen format adjustments 16:9
Supported graphics resolutions 3840 x 2160
Native refresh rate 120 Hz
Display diagonal (metric) 195.5 cm
Anti-glare screen Y
TV tuner
Tuner type Analog & Digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Number of tuners 2 tuner(s)
Auto channel search Y
Smart TV
Smart TV Y
Internet TV Y
Operating system installed Tizen
Operating system version Tizen™ Smart TV
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version 2.0.3
Video apps Samsung TV Plus
Far-field voice interaction Y
Universal guide Y
Audio
Number of speakers 8
RMS rated power 70 W
Built-in subwoofer Y
Audio decoding technologies Dolby Digital Plus
Audio decoders Dolby Atmos
Q-Symphony Y
Music wall Y
Object Tracking Sound+ (OTS+) Y
Active voice amplifier (AVA) Y
Adaptive sound Y
Adaptive sound+ Y
Multiroom Y
Multiroom audio technology Samsung Multiroom Link
Network
Wi-Fi Y
Ethernet LAN Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Y
Bluetooth version 5.2
Web browser Y
Design
Product colour Black
Colour name Titan Black
VESA mounting Y
Panel mounting interface 400 x 400 mm
Introduction year 2023
Stand type Center stand
Stand colour Black
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
Game mode Y
Teletext function Y
Picture processing technology Neural Quantum Processor 4K, Samsung Real Depth Enhancer
Brightness detection Y
Noise reduction Y
Ambient mode Yes
Eco sensor Y
Colour detection Y
AI Upscale Y
TV key support Y
USB recording Y
ConnectShare (USB) Y
Plug and Play Y
AMD FreeSync Y
AMD FreeSync type FreeSync Premium Pro
Brand specific technologies Motion Xcelerator Turbo Pro
Wireless Dex support Y
Multi View Y
SmartThings app support Y
MBR support Y
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 4
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 2.0 ports quantity 3
Digital audio optical out 1
RF ports quantity 2
Common interface (CI) Y
Common interface Plus (CI+) Y
Common interface Plus (CI+) version 1.4
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
AC (power) in Y
Management features
Electronic Programme Guide (EPG) Y
On Screen Display (OSD) Y
Number of OSD languages 28
Auto power off Y
Universal Browse & Play Y
Power
Energy efficiency class (SDR) F
Power consumption (typical) 131.4 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 131 kWu
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (HDR) G
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50 - 60 Hz
Energy saving mode Y
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 252 kWu
Energy efficiency scale A to G
Power consumption (max) 455 W
Weight & dimensions
Width (with stand) 1716.6 mm
Depth (with stand) 286.4 mm
Height (with stand) 1048.1 mm
Weight (with stand) 40000 g
Width (without stand) 1716.6 mm
Depth (without stand) 11.2 mm
Height (without stand) 984.1 mm
Weight (without stand) 28200 g
Packaging data
Desktop stand Y
Cables included AC
Remote control type TM2360E
Smart Remote included Y
E-manual Y
Package width 1893 mm
Package depth 185 mm
Package height 1153 mm