Samsung QE85QN83HAUXXN. Display diagonal: 2.16 m (85"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: Neo QLED, Screen shape: Flat, LED backlighting type: Mini LED. Smart TV. Motion interpolation technology: Motion Xcelerator. Digital signal format system: DVB-T, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Carbon, Silver
Specification
Product
Product id 1019157
Brand Samsung
Partnr QE85QN83HAUXXN
EAN/UPC code 8806099129651
Display
Display diagonal 85 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology Neo QLED
LED backlight Y
LED backlighting type Mini LED
Screen shape Flat screen
Motion interpolation technology Motion Xcelerator
Native refresh rate 144 Hz
Display refresh rates supported 100 Hz, 144 Hz
Display diagonal (metric) 214 cm
TV tuner
Tuner type Analog & Digital
Digital signal format system DVB-T, DVB-T2
Auto channel search Y
Smart TV
Smart TV Y
Operating system installed Tizen
Sound mirroring Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version 2.0.3
Universal guide Y
TV initiate mirroring Y
Audio
RMS rated power 30 W
Audio output channels 2.0 kanalen
Audio decoders Dolby Atmos
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Y
Active voice amplifier (AVA) Y
Adaptive sound Y
Network
Wi-Fi Y
Ethernet LAN Y
Wi-Fi standards Wi-Fi 6E (802.11ax)
Bluetooth Y
Web browser Y
Design
Rollable display N
Product colour Carbon, Silver
Colour name Carbon Silver
VESA mounting Y
Panel mounting interface 400 x 400 mm
Bezel type 3 Bezel-less
Stand type Legs stand
Stand colour Titanium
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
Game mode Y
Picture processing technology NQ4 AI Gen 2 Processor
Eco sensor Y
TV key support Y
Backlight dimming technology Supreme UHD Dimming
Picture processor NQ4 AI Gen2
Multi View Y
SmartThings app support Y
Tap view Y
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 4
PC in (D-Sub) N
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 2.0 ports quantity 2
Digital audio optical out 1
RF ports quantity 2
Common interface Plus (CI+) Y
Common interface Plus (CI+) version 1.4
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
Management features
Voice guide Y
Electronic Programme Guide (EPG) Y
On Screen Display (OSD) Y
Number of OSD languages 27
On Screen Display (OSD) languages Multi
ECO mode Y
Auto power off Y
Works with Amazon Alexa Y
Works with the Google Assistant Y
Works with Samsung Bixby Y
Power
Energy efficiency class (HDR) E
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy saving mode Y
Energy efficiency scale A to G
Weight & dimensions
Width (with stand) 1888.8 mm
Depth (with stand) 369 mm
Height (with stand) 1123 mm
Weight (with stand) 32800 g
Width (without stand) 1888.8 mm
Depth (without stand) 52.5 mm
Height (without stand) 1083.2 mm
Weight (without stand) 32100 g
Packaging data
Desktop stand Y
Handheld remote control Y
Package width 2060 mm
Package depth 178 mm
Package height 1200 mm