Samsung UE55U8072FUXXH (55") 4K
Samsung
In stock
Samsung UE55U8072FUXXH. Display diagonal: 139.7 cm (55"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LED, Screen shape: Flat. Smart TV. Motion interpolation technology: Motion Xcelerator, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S2, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
Specification
Product
Product id 1019014
Brand Samsung
Partnr UE55U8072FUXXH
EAN/UPC code 8806097067603
Display
Display diagonal 55 inch
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display technology LED
Screen shape Flat screen
Native aspect ratio 16:9
Motion interpolation technology Motion Xcelerator
Native refresh rate 50 Hz
Dynamic contrast ratio marketing name Mega Contrast
Display diagonal (metric) 138 cm
TV tuner
Tuner type Analog & Digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Auto channel search Y
Smart TV
Smart TV Y
Internet TV Y
Operating system installed Tizen
Sound mirroring Y
Apple AirPlay 2 support Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Y
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version 2.0.4
Audio
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Y
Audio pre-selection descriptor Y
Adaptive sound Y
Network
Wi-Fi Y
Ethernet LAN Y
Wi-Fi standards 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth Y
Bluetooth version 5.3
Web browser Y
Design
Product colour Black
VESA mounting Y
Panel mounting interface 200 x 200 mm
Introduction year 2025
Bezel type 3 Bezel-less
Stand type Legs stand
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported Y
High Dynamic Range (HDR) technology Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)
Picture processing technology Crystal Processor 4K, Samsung Contrast Enhancer
4K Ultra HD upscaling Y
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), Gaming Hub, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
TV key support Y
Backlight dimming technology UHD Dimming
SmartThings app support Y
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 3
PC in (D-Sub) N
Audio Return Channel (ARC) Y
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
USB 2.0 ports quantity 1
RF ports quantity 3
Common interface (CI) Y
Common interface Plus (CI+) Y
Common interface Plus (CI+) version 1.4
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
Management features
Voice guide Y
Electronic Programme Guide (EPG) Y
On Screen Display (OSD) Y
Number of OSD languages 28
Auto power off Y
Power
Energy efficiency class (SDR) G
Power consumption (typical) 79 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 79 kWu
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (HDR) G
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy saving mode Y
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 118 kWu
Energy efficiency scale A to G
Weight & dimensions
Width (with stand) 1224.6 mm
Depth (with stand) 199 mm
Height (with stand) 759.1 mm
Weight (with stand) 10100 g
Width (without stand) 1224.6 mm
Depth (without stand) 76.6 mm
Height (without stand) 707.8 mm
Weight (without stand) 9600 g
Stand width 812.6 mm
Stand depth 199 mm
Packaging data
Desktop stand Y
Cables included AC
Handheld remote control Y
Remote control type TM2240A
Package width 1354 mm
Package depth 127 mm
Package height 810 mm