Deep Black Non-Glare
Exquisite images that always stand out
Our 85” FW-85BZ40L grabs your audience’s attention with extremely high 650 nits screen brightness for punchy, high-impact visuals that are always seen clearly. Advanced Sony picture processing technologies ensure your content looks its very best. The panel’s extra-wide viewing angle ensures that everyone in the room can enjoy clear, bright images wherever they’re positioned.
Richer, more natural colour
Finer detail
Smoother movement
Motionflow XR ensures smoother, more natural reproduction of rapidly-moving on-screen images.
Installation flexibility to suit every environment
Wall-Mount Adjuster
Side Mounted interfaces
Discreet Logo
Landscape, Portratint and Tilt
Round the clock reliability
Special settings for professional use
Get great pictures fast
Easy multi-screen setup
Easy integration
Large 32GB internal storage
Signage made simple
Wireless screen mirroring
Meet more easily
With BRAVIA, sustainability in every scene
Specification
Product
Product id 894370
Brand Sony
Partnr FW-85BZ40L
EAN/UPC code 4548736150096
Display
Display diagonal 85 inch
LED backlight Y
LED backlighting type Direct-LED
Display resolution 3840 x 2160 Pixels
Display brightness 650 cd/m²
HD type 4K Ultra HD
Touchscreen N
Native aspect ratio 9:16
Response time 15.9 ms
Contrast ratio (typical) 6000:1
Contrast ratio (dynamic) 500000:1
Viewing angle, horizontal 178 °
Viewing angle, vertical 178 °
Display diagonal (metric) 215.9 cm
Motion interpolation technology Motionflow XR 240
Colour saturation 92 procent
Supported graphics resolutions 3840 x 2160, 4096 x 2160
Native refresh rate 60 Hz
High Dynamic Range (HDR) supported Y
Haze rate 58 procent
Panel type VA
Supported video modes 480p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p
RGB colour space DCI-P3
Ports & interfaces
HDMI ports quantity 4
DVI port N
USB port Y
USB ports quantity 2
Ethernet LAN Y
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Wi-Fi Y
Composite video in 1
Audio (L/R) in 1
Audio (L/R) out 1
RS-232C Y
Audio
Built-in speaker(s) Y
Number of built-in speakers 2
RMS rated power 20 W
Design
Design Digital signage flat panel
Product colour Black
Placement supported Indoor
Orientation Horizontal/Vertical
Wall mountable Y
VESA mounting Y
Panel mounting interface 400 x 400 mm
Anti-glare screen Y
Performance
Purpose Universal
Multicast support Y
Wi-Fi Direct Y
Apple AirPlay support Y
Dolby Vision Y
Hybrid Log-Gamma (HLG) Y
High Dynamic Range 10 (HDR10) Y
Operating hours (hours/days) 24/7
HDCP Y
HDCP version 2.3
Power
Power consumption (typical) 373 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Computer system
Computer system Y
Internal storage capacity 32 GB
Operating system installed Android
Audio formats supported FLAC, LPCM, MP3, WAV, WMA
Image formats supported JPEG, MJPEG
Google applications Google Chromecast
Weight & dimensions
Display width 1899 mm
Display depth 71 mm
Display height 1089 mm
Display weight 44500 g
Packaging data
Package width 2036 mm
Package depth 258 mm
Package height 1239 mm